Як обрати постачальника металоконструкцій для відбудови зруйнованих об’єктів
21.03.2025
Розбираємося в способах економії на будівництві з металоконструкцій, чому відрізняється вартість металевих рішень у різних постачальників і як проєктування впливає на кошторис всього проєкту.
За оцінкою Київської школи економіки станом на 1 січня 2025року, загальна сума збитків від зруйнованих об’єктів нерухомості та інфраструктури внаслідок російського вторгнення, перевищує $170 млрд. Відбудова більшості з них необхідна якомога швидше, для ефективного функціонування бізнесу та держави. На допомогу замовнику приходять металоконструкції, застосування яких, на відміну від залізобетонних рішень, дозволяє відновити об’єкт за лічені місяці.
В Україні працюють близько 60 виробників металоконструкцій, серед яких 43 малих компаній з виробничими потужностями до 2 тис. тон/рік, 10 середніх з можливостями виготовлення до 5 тис. тон/рік і 6 великих заводів, які здатні виготовляти більше 5 тис. тон/рік. До провідних виробників металоконструкцій відносяться близько десятка компаній, співпраця з якими гарантовано забезпечить очікуваний результат та відсутність проблем при подальшій експлуатації будівлі чи споруди.
Проєкти відновлення об’єктів інфраструктури та будівель комерційного призначення останніх років показують пріоритетний вибір замовниками саме металевих конструкцій через їх суттєві переваги в порівнянні з залізобетонними, однак аналіз тендерів показує, що вартість пропозицій іноді може відрізнятися на 20%. Чому так відбувається та на що потрібно звернути увагу замовнику при виборі постачальника з виготовлення металоконструкцій розглянемо далі.
Проєктування
Проєктування металоконструкцій є одним з найважливіших етапів будівництва, під час якого автори проєкту закладають принципові конструктивні рішення, які в подальшому вплинуть на надійність, вартість зведення і експлуатації, енергоефективність та екологічність будівлі. Саме під час проєктування відбувається оптимізація рішень, яка впливає на вартість металокаркасу.
Для отримання якісної проєктної документації на металоконструкції варто залучати кваліфікованих проєктувальників з відповідним практичним досвідом та спеціалізацією, в тому числі й у випадку, коли металоконструкції складають лише частину проєкту.
Також в процесі проєктування закладаються рішення з вогнезахисту, які можуть складати до 30% вартості зведення будівлі, тому дуже важливо, щоб проєктувальник розумівся на шляхах зниження вартості вогнезахисту. Застосування європейських норм пожежної безпеки та диференційованого підходу до критичних температур конструкцій дозволять досягти скорочення витрат на вогнезахист окремих елементів на 30-40%.
Виготовлення
На базі проєктної робочої документації, враховуючи специфіку і складність виробів замовник обирає виробника металоконструкцій.
Основні чинники, на які варто звернути увагу при виборі виробника металоконструкцій:
- Регіон будівництва. Враховуючи те, що вартість доставки складає 1-2% від вартості однієї тонни металоконструкцій, фактор регіону може бути не вирішальним при виборі заводу, проте краще обрати виробника металоконструкцій, який знаходиться ближче до будівельного майданчика.
- Потужність виробництва. Кількість тонн металоконструкцій, яку може виготовити ЗМК за один календарний місяць.
- Сертифікати, які підтверджують компетентність у виготовленні металоконструкцій.
- Відповідність стандарту на виготовлення. Виготовлення металоконструкцій може здійснюватися відповідно до стандарту ДСТУ Б.В. 199 «Конструкції сталеві будівельні. Вимоги до виготовлення», який буде відмінений з 01 січня 2026 року, або ДСТУ EN 1090-2 «Виконання сталевих та алюмінієвих конструкцій. Частина 2. Технічні вимоги до сталевих конструкцій». Зварювальні роботи мають відповідати вимогам ДСТУ EN ISO 3834.
- Спеціалізація за видами конструкцій. Типи конструкцій, які може виготовляти завод враховуючи технологічні можливості (крупногабаритні, просторові, перфоровані та інші металоконструкції з врахуванням максимальної ваги відправних елементів).
- Технологічні можливості. Обладнання для виготовлення металоконструкцій, очистки та якісного нанесення антикорозійного покриття, що забезпечить високу якість продукції та точність виконання. Наявність власної лабораторія для контролю якості виготовлених конструкцій.
Виробництво за ДСТУ EN 1090-2 дозволяє виготовляти конструкції європейської якості будь-якої складності, а система контролю якості забезпечує перевірку на кожному етапі виробничого процесу: від отримання сировини до відвантаження готової продукції замовнику.
Монтаж
Якість проєкту та виготовлення металоконструкцій суттєво впливає на простоту і швидкість їх монтажу.
Весь процес монтажу конструкцій заводського виготовлення відбувається без додаткових підрізань чи зварювання, які призводять до появи точок корозії та збільшують терміни монтажу. Швидка і проста збірка конструкцій на будівельному майданчику це не тільки терміни, а ще й вартість будівництва, адже іноді нестиковка елементів конструкції призводить до їх повної переробки або суттєвого доопрацювання, що одразу збільшує бюджет проєкту.
Важливими факторами при виборі монтажної організації є:
- Наявність фахівців, які мають високу кваліфікацію та достатній досвід в проведенні подібних робіт.
- Наявність парку техніки, механізмів, інструментів, обладнання.
Гарантія
Більшість провідних виробників металоконструкцій надають гарантію на металоконструкції. Оскільки строк служби (довговічність) – це не гарантійний термін, а інструмент визначення терміну наступних ремонтних програм, замовник обирає систему антикорозійного захисту (АКЗ), яка прослужить найдовше.
Нормативна відповідність АКЗ сталевих конструкцій забезпечується міжнародними стандартами ДСТУ EN ISO 12944.
При виборі системи АКЗ необхідно враховувати технічні можливості виробника:
- Наявність ділянки нанесення покриття з контрольованими кліматичними параметрами. Втрати фарби можуть становити від 30 до 60%, в залежності від умов нанесення.
- Обладнання для очистки поверхні метолоконструкцій, тому що в 70% випадків, проблеми з покриттям пов’язані з неналежною підготовкою поверхні під нанесення АКЗ.
Висновки
Вибір виробника металоконструкцій — це комплексний процес і важливо враховувати всі аспекти для того, щоб отримати якісні металоконструкції. Потрібно оцінювати не лише вартість, а й співвідношення ціни та якості. Дешевші металоконструкції можуть не відповідати стандартам, що призведе до додаткових витрат на ремонт або заміну.
Обравши вірно виробника металоконструкцій можна отримати наступні переваги:
- Зменшення металоємності за рахунок розробки проєкту досвідченими інженерами-проєктувальниками, що знають поточну специфіку ринку та застосовують сучасні методи проєктування.
- Зменшення термінів будівництва і відсутність додаткових витрат на монтаж за рахунок високої якості виготовлених конструкцій, які не потребують додаткової доробки на будівельному майданчику, що може збільшити вартість металоконструкцій від до 50% залежно від умов та вимог проєкту.
- Зменшення вартості вогнезахисту окремих елементів до 40%.
- Відсутність додаткових витрат ремонт антикорозійного захисту під час експлуатації, які можуть складати до 20% вартості металоконструкцій.