Чи можливо зводити підкранові конструкції з ЛСТК?
Підкранові конструкції доцільно зводити з традиційних зварних і прокатних профілів.
Чи впливає обшивка будівлі на несучу здатність елементів ЛСТК?
Результати багатьох випробувань підтверджують вплив обшивки ЛСТК каркасів на міцність і / або деформативність окремих елементів. Найчастіше цей ефект відіграє позитивну роль збільшуючи несучу здатність каркасів. Але також відомі випадки, коли масивні елементи огорожі (стінові касети, сендвіч-панелі) можуть змінювати жорсткість каркаса, що призводить до перерозподілу напружень в елементах каркасу. Цей факт необхідно враховувати при конструюванні і розрахунку. Ефект від спільної роботи ЛСТК елементів з огороджувальними конструкціями рекомендується встановлювати окремим моделюванням або експериментами.
Що таке «ефективний» (редукований, зменшений) переріз?
Ефективний переріз (можна зустріти - редукований, зменшений) - це метод обліку впливу місцевої втрати стійкості плоских ділянок перерізу тонкостінного холодноформованого профілю на його несучу здатність. Згодом, в методиці Єврокоду поняття «ефективний переріз» розширили і для обліку втрати стійкості форми перерізу, що сильно ускладнило отримання геометричних характеристик «ефективного перерізу». Варто розуміти, що «ефективний переріз» не відображає реального розподілу напружень в перерізі елементу і слугує лише інструментом, який дозволяє визначити несучу здатність конструкції.
При якій сейсмічності майданчика будівництва допускається застосовувати ЛСТК?
Пункт 1.5 ДСТУ-Н Б В.2.6-87: 2009 «Керівництво з проєктування конструкцій будинків із застосуванням сталевих профілів», який встановлює правила проєктування легких несучих і огороджувальних конструкцій будівель із застосуванням тонкостінних сталевих профілів, що виготовляються за ГОСТ 27772 і ГОСТ 19281 визначає, що стандарт не поширюється на:
Проєктування будинків, на конструкції яких діють динамічні навантаження; Проєктування будівель при сейсмічності майданчика будівництва більше 7 балів. Таким чином, проєктування будівель з ЛСТК можливо в зонах з сейсмічністю до 7 балів.
У разі необхідності застосування рішень з ЛСТК на майданчиках із сейсмічністю понад 7 балів, необхідно передбачити надійність стійкості конструкції будівлі до конкретних умов, що вирішується в установленому порядку в кожному окремому випадку (наприклад, дозвіл науково-дослідного інституту)
Чи є необхідність сертифікації виконавців деталізованих креслень марки КМД?
Відповідно до Порядку розроблення проєктної документації на будівництво об'єктів, затвердженому наказом Мінрегіону України від 16.05.2011 № 45 (зі змінами від 23.03.2012), зареєстрованому в Міністерстві юстиції 01.06.2011 за № 651/19389, проєктувальник це юридична особа, в складі якого є відповідні виконавці, які отримали відповідно до законодавства кваліфікаційний сертифікат, або фізична особа, яка відповідно до законодавства має відповідний кваліфікаційний сертифікат (далі - сертифікований виконавець). Пунктом 9.7 ДБН А.2.2-3 діє до: 2014 «Склад та зміст проєктної документації на будівництво» визначено, що деталювальні креслення металевих конструкцій (КМД), технологічних трубопроводів, газоповітропроводів та інших необхідних конструкцій розробляє завод-виробник на основі креслень проєктувальника стадії конструкції металеві ( КМ), наданих замовником. З викладеного вище випливає, що розробник креслень (КМД) не є проєктувальником в значенні постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №554, а виконання деталізованих креслень марки КМД не вимагає наявності в складі заводу-виробника сертифікованих виконавців.
Як здійснюється розводка мереж і комунікацій в каркасах на основі ЛСТК?
Розводка інженерних мереж і комунікацій в будівлях з ЛСТК значно спрощена. Вони, як правило, проходять в створі стін, а також всередині приміщення через кабельні канали. Більшістю виробників обладнання та програм моделювання каркасно-щитових будинків з ЛСТК передбачені стандартні типи пробивки профілів для розведення інженерних мереж і комунікацій. Розведення мереж виконується після монтажу каркасу і до початку заповнення стін.
У будівлях павільйонного типу з ЛСТК розводка інженерних мереж і комунікацій не відрізняється від інших типів металоконструкцій.
Які конструктивні обмеження існують по будівництву будівель з ЛСТК (поверховість, максимальні прольоти, призначення будівель і т. д.)?
Можна визначити деякі загальні обмеження застосування ЛСТК з міркувань надійності та економічної доцільності. Для кліматичних умов України поверховість будівель на основі ЛСТК слід обмежити 5 поверхами. Для будівель павільйонного типу рекомендується обмежити застосування ЛСТК безопорними прольотами до 24 м, оскільки застосування на прольотах понад 24 м стає економічно недоцільним в порівнянні з іншими типами легких металоконструкцій. Застосування ЛСТК в системах прогонів, як правило, обмежують прольотами до 10 м.
Якою кваліфікацією повинні володіти фахівці з монтажу ЛСТК? Наскільки складний процес зведення сталевого каркасу ЛСТК?
Монтаж ЛСТК поопераційно досить простий, але вимагає високої точності вивірення. Крім цього, для малоповерхового житла та інших каркасно-щитових рішень з ЛСТК характерна велика кількість елементів, яка, незважаючи на простоту окремих операцій і невелику вагу конструкції, значно підвищує трудомісткість складання.
Для монтажу конструкцій з ЛСТК слід залучати невеликі висококваліфіковані бригади фахівців з досвідом роботи з цією технологією. Достатній рівень кваліфікації може підтверджуватися наявністю розряду монтажника сталевих та залізобетонних конструкцій не нижче 4-го.
Способів монтажу є декілька:
1. Поелементний на будівництві.
2. Монтаж панелями заводського виготовлення.
3. Монтаж об'ємними елементами.
Складність монтажу та необхідність залучення вантажопідйомної техніки залежить від типу і складності конструкції. Поелементний монтаж каркасно-щитових будинків на основі ЛСТК може виконуватися бригадами до 5 осіб відповідної кваліфікації без залучення вантажопідйомних машин. При використанні панелей або об'ємних блоків необхідне використання вантажопідйомних механізмів. У будівлях павільйонного типу частіше, ніж в інших використовуються ферми і інші елементи наскрізного перерізу, які також можуть укрупнено збиратися в плоскі або об'ємні блоки на будівництві або поставлятися в зборі з заводу.
Якими нормативно-законодавчими документами регламентується проєктування, виробництво і монтаж будівель за технологією ЛСТК в Україні?
Найбільш докладним нормативним документом у сфері проєктування ЛСТК на території України є Єврокод 3, Частина 1-3 (ДСТУ-Н Б EN1993-1-3). Оскільки відповідно до ДБН А.1.1-94: 2010 використання в одному проєкті Єврокодів і національних нормативних документів не дозволено, в цьому випадку вимоги до виготовлення і монтажу регламентуються ДСТУ Б EN1090-1 і ДСТУ Б EN1090-2.
У разі національної нормативної бази, основними документами для проєктування, виробництва і монтажу каркасів на основі ЛСТК є:
ДСТУ-Н Б В.2.6-87: 2009 «Постанова про проєктування конструкцій будинків із застосуванням сталевих тонкостінних профілів» ДБН В.2.6-198: 2014 «Сталеві конструкції. Норми проєктування, виготовлення і монтажу » ДСТУ-Н Б В.2.6-203:2015 «Настанова з виконання робіт при виготовленні та монтажі будівельних конструкцій »
Чи можливий локальний ремонт конструкцій ЛСТК в разі їх пошкодження під час експлуатації будівлі?
Так, однією з переваг каркасів на основі ЛСТК є їх висока ремонтопридатність і живучість. ЛСТК, як каркасна технологія, дозволяє замінити пошкоджені елементи обшивки та оздоблення без значних трудовитрат і демонтажу несучих елементів. Навіть при локальному пошкодженні несучого каркасу, за рахунок багатоелементності і зв'язності, часто, конструкція придатна до ремонту. Здатність конструкції ЛСТК витримувати аварійні ситуації без поширення шкоди або несумірного прогресуючого руйнування визначає високу живучість каркасів ЛСТК.
З огляду на вищесказане, житлові, адміністративні та комерційні будівлі на основі ЛСТК мають хороші перспективи застосування в зонах з можливими підтопленнями, а завдяки високій сейсмостійкості - ще і в сейсмічно активних районах.
Чи є будинки, побудовані за технологією ЛСТК, безпечними з екологічної точки зору?
Сталь з покриттям, завдяки довгому терміну служби і значно меншій матеріаломісткості, побічно мінімізує шкоду навколишньому середовищу в порівнянні, наприклад, з бетоном. Для одиниці ваги сталі показники шкоди навколишньому середовищу гірші, ніж для багатьох матеріалів, але з огляду на значно менший її об'єм в панелях, загальні показники по конструкції в рази кращі аналогів з цегли, піно- газоблоків і бетону. Наприклад, для зовнішньої стіни з ЛСТК індекси впливу будівельних матеріалів на навколишнє середовище BES складають RD-2.8, IP-2.2, EE-3.3. Для цегляної стіни ці показники: RD-36.0, IP-13.0, EE-13.0.
Екологічність каркасно-щитових будинків на основі ЛСТК визначається екологічністю окремих його компонентів. Сам каркас являє собою систему сталевих профілів з цинковим покриттям, які є досить інертними до навколишнього середовища і взаємодіють виключно як основа і анодне захисне покриття. Шкідливі виділення цинку можливі тільки під час сильного нагрівання, наприклад, під час зварювання.
При цьому, на відміну від дерева, сталевий каркас не обробляється такими хімічними реагентами як антисептики або антипірени.
Високий ступінь заводської готовності металоконструкцій значно зменшує кількість будівельного сміття, а також потребу в воді та електроенергії на будівельному майданчику.
Інші компоненти панелей не відрізняються від інших будівельних систем. Основними є:
1. Утеплювач.
Мінеральна / кам'яна вата Ековата Піно газобетон 2. Листові матеріали для обшивки.
Гіпсокартон Орієнтовано-стружкові плити (OSB) Цементно-стружкові плити Фібролит 3. Оздоблювальні матеріали
Всі ці компоненти є загальноприйнятими будівельними матеріалами і при використанні якісних зразків забезпечують екологічну безпеку.
Які фундаменти можуть використовуватися в будівлях і спорудах з ЛСТК?
Для каркасно-щитового будівництва застосовують такі типи фундаментів:
1. Стрічкові фундаменти
Такі фундаменти під конструкції з ЛСТК застосовуються в будинках з важким стінових заповненням з цегли, каменю, піноблоков або бетону, а також у випадках, коли під будівлею передбачається підвальне приміщення або техпідпілля.
2. Малозаглиблені стрічкові фундаменти
Малозаглиблені фундаменти - найпоширеніший тип фундаментів для каркасно-щитових будинків на основі ЛСТК. У порівнянні зі стрічковими фундаментами, вони менш ресурсомісткі, однак закладаються на позначку менше глибини промерзання, що слід враховувати розрахунком і виконанням заходів щодо зменшення сил морозного обдимання.
3. Малозаглиблені плитні фундаменти
Малозаглиблені плитні фундаменти значно більш затратні, ніж стрічкові, особливо для великих планів будівель і вимагають вирівнювання поверхні. Сенс в їх застосуванні є в разі неоднорідних, рухливих або просадних грунтів для виключення нерівномірних переміщень.
4. Гвинтові палі
Фундаменти на гвинтових палях часто застосовуються для тимчасових споруд та при складному рельєфі ділянки. Такі фундаменти можуть повторно застосовуватися, не вимагають обов'язкового вирівнювання поверхні, а палі можуть угвинчуватися на різну глибину, що при неоднорідних грунтах дозволяє добитися однакової їх несучої здатності. Завдяки палям можна проходити через слабкі шари грунту.
5. Інші типи паль
У каркасно-щитових будинках на основі ЛСТК можуть застосовуватися і інші типи пальових фундаментів: забивні, буронабивні, ін'єкційні, вдавлювані.
Найбільшого поширення, завдяки зручності застосування на будмайданчику, отримали буронабивні і інєкційні палі. Вони дозволяють отримати високу несучу здатність, виконувати роботи в умовах обмеженого простору і знизити рівень шуму на будмайданчику.
Для будівель павільйонного типу застосовуються стовпчасті монолітні, збірні і збірно-монолітні окремо розташовані фундаменти. Це класичні та найбільш поширені види фундаментів для будівель павільйонного типу як з каркасом на основі ЛСТК, так і інших легких металоконструкцій. При необхідності вони можуть виконуватися на пальовій основі, коли підошви виконують функцію ростверків.
Які з'єднання застосовуються в ЛСТК?
У легких сталевих тонкостінних конструкцій допускається використання наступних типів кріпильних елементів / з'єднань:
Заклепки (сталь / сталь) Самонарізні гвинти Дюбелі Болти Зварювання, включаючи точкове На практиці майже завжди застосовуються самонарізні гвинти або болти.
Що таке термопрофіль, і які його переваги?
Термопрофіль - це тип холодногнутих профілів ЛСТК з кількома рядами поздовжньої перфорації, яка зигзагоподібно збільшує шлях містка холоду і за рахунок цього дозволяє збільшити термічний опір профілю.
Дане рішення дозволяє підвищити енергоефективність будівлі і уберегти конструкції від утворення конденсату і його наслідків. Термопрофілі широко використовуються при зведенні каркасно-щитових будинків за технологією ЛСТК.
У разі застосування стандартних (неперфорованих) профілів, обов'язковим є установка термоізолюючих матеріалів на зовнішній межі профілю для розриву містка холоду (мін. вата, термопрокладка і т.д.)
Які основні типи і розміри профілів застосовуються в каркасах з ЛСТК?
Основні типи профілів, які застосовуються в ЛСТК, це:
U-профіль С-профіль Z-профіль Σ-профіль (Сигма-профіль), іноді ще званий S-профіль Ω-профіль (Омега-профіль) При цьому в каркасно-щитовому будівництві з ЛСТК, як правило, обмежуються U і C-профілями.
Z і Σ -профілю в основному застосовуються в промисловому будівництві і системах прогонів.
Діапазони розмірів і товщини профілів ЛСТК, що застосовуються в будівництві:
Висота - від 45 до 420 мм Ширина полиць - від 30 до 125 мм Товщини - від 0,55 до 4 мм Найбільш детальний нормативний документ у сфері проєктування ЛСТК на території України, Єврокод 3 Частина 1-3 (ДСТУ-Н Б ЕN 1993-1-3), обмежений у застосуванні граничними співвідношеннями розмірів профілю до його товщини. Дані обмеження наводяться в Розділі 5.2 цього документа.
Які марки сталей найбільш поширені при виробництві ЛСТК у вітчизняній та міжнародній практиці?
Вітчизняними компаніями для тонкостінних елементів найбільш широко використовуються сталі S350 (по EN), С345 і 08кп / пс (по ГОСТ). Імпортний прокат найчастіше поставляється із класів сталі S320, S350, S390 і S450.
Які переваги застосування ЛСТК при реконструкції будівель і споруд?
Основними перевагами застосування ЛСТК при реконструкції є:
Значне зниження ваги конструкції і відповідне зменшення навантажень на нижні конструкції і фундаменти. Скорочення термінів монтажу. Відсутність необхідності в важких вантажопідйомних механізмах. Можливість виконання робіт в умовах обмеженого простору. Проведення монтажних робіт при надбудовах на існуючі будівлі можна проводити без відселення мешканців будинку в зв'язку з легкістю конструкцій. Рівномірний розподіл навантаження на нижні конструкції через панелі.
На які нюанси варто звернути увагу при замовленні будівлі з ЛСТК?
Крім очевидних показників вартості і строків в процесі визначення постачальника будівлі з ЛСТК слід звертати увагу на наступне:
Яким чином виконується проєктування конструкцій. Воно повинно виконуватися в програмах 3D-моделювання (BIM-моделювання). Це скоротить терміни, мінімізує виникнення помилок у проєктній документації, при виготовленні і на монтажі. Метал з яким покриттям використовується для конструкцій каркасу. Стандартним для будівельної продукції вважається цинкове покриття 275 г/м2 (Z275). Як виконується паспортизація конструкцій. Виробник на вимогу замовника повинен надавати всі необхідні сертифікати, ліцензії, акти приймання, протоколи випробувань та іншу документацію, що підтверджує якість матеріалів і робіт, а також їх відповідність вимогам нормативних документів. Яку кваліфікацію повинні мати виконавці будівельних робіт. Бажана кваліфікація не нижче 4-го розряду по монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, а також наявність відповідного досвіду в зведенні будинків за технологією ЛСТК.
В яких секторах будівництва каркаси на основі ЛСТК є найбільш перспективними?
Серед найбільш перспективних сфер застосування ЛСТК можна виділити:
1. Каркаси будівель малої і середньої поверховості.
2. Надбудови та інші типи реконструкції:
• Надбудови будівель
• Заміна несучих конструкцій покрівлі в існуючих будинках
3. Модульні конструкції.
4. Панелі огороджувальних конструкцій для багатоповерхового будівництва.
5. Каркаси безкранових будівель павільйонного типу:
• Логістика
• Сільське господарство
• Об'єкти спорту
• Безкранові виробничі цехи
6. Системи стінових і покрівельних прогонів.
7. Малі архітектурні форми (МАФи - мийки, СТО, торговельні павільйони).
Чи можливе одночасне використання в одному проєкті національної нормативної бази і Єврокодів?
Ні, оскільки ДБН А.1.1-94: 2010 «Проєктування будівельних конструкцій за Єврокодам. Основні положення» чітко регламентує, що «Застосування при проєктуванні будинків і споруд пакета частин ДСТУ-Н Б EN, які імплементують Єврокоди, або державних будівельних норм має обумовлюватися в завданні на проєктування. Одночасне застосування пакета або окремих частин ДСТУ-Н Б EN, які імплементують Єврокоди, з відповідними державними будівельними нормами для будівлі або споруди, що проєктується, забороняється ».
В ДСТУ-Н Б EN (імплементованих на території України єврокодів) присутня велика кількість довідкових стандартів на матеріали, вироби, випробування і т.д., які ще не введені в дію на території України. Чи можливе використання Єврокодів до моменту імплементації в Україні всіх довідкових документів?
Так можливо. Зміна №1 до ДБН А.1.1-94: 2010 «Проєктування будівельних конструкцій за Єврокодам. Основні положення» говорить, що:
«У разі, коли в ДСТУ-Н Б EN є посилання на стандарт, який не прийнятий в Україні як національний, проєктувальник може керуватися положеннями оригіналу європейського стандарту.
При наявності відповідного обгрунтування може бути прийнято інше технічне рішення, яке, як правило, має ґрунтуватися на положеннях будівельних норм і стандартів, розроблених на підставі національних технологічних традицій, що діють в Україні у відповідній сфері. Інформація про такі будівельні норми і стандарти наводиться в національному додатку до частини єврокодів. Прийняте рішення повинно забезпечувати визначений Єврокодом рівень надійності і приводитися в пояснювальній записці до проєкту ».
Також в різних частинах Єврокодів регламентована можливість проєктування за результатами випробувань.
Які переваги використання Єврокодів при проєктуванні сталевих конструкцій?
Ефективність Єврокодів проявляється при проектуванні довгих та решітчастих колон, адже Єврокоди не накладають обмеження по гнучкості, що часто є визначальним фактором для цих елементів по національним нормам. Також при розрахунку зварних швів Єврокоди забезпечують 20-30% економії.
Крім того Єврокоди дозволяють застосовувати в проєктах сучасні технології в області металобудівництва, які обмежено представлені в національній нормативній базі (ЛСТК та інші холодногнуті профілі, балки з гофрованої стінкою, балки з гнучкою стінкою, композитні рішення, нові типи з'єднань і т. д.). Більш точні методики розрахунку разом з комплексним використанням сучасних рішень дають можливість проєктувальнику знизити загальну металоємність каркасу будівлі.
Яких рекомендацій слід дотримуватися замовнику, щоб отримати якісні металоконструкції?
Для отримання якісних несучих сталевих конструкцій при оптимальних фінансових витратах, на всіх етапах роботи зі зведення будівлі варто дотримуватися ряду рекомендацій:
На етапі проектування:
Варто уникати неефективних конструктивних рішень, наприклад, в схемах перекриттів, опорних і монтажних вузлах, системах зв'язків, тощо. Максимально відмовитися від зварювання при монтажі конструкцій. Знайти і врахувати резерви несучої здатності, що дозволить зменшити вартість каркасу. Наприклад, врахувати спільну роботу сталебетонних перекриттів з балками, просторову роботу каркасу. Використовувати сучасні типи металоконструкцій, такі як елементи змінного перерізу, балки з перфорованими або гофрованими стінками, тощо В процесі проєктування погодити основні конструктивні та планувальні питання з розробниками проєкту з вогнезахисту. Проєктування розділів КМ і КМД виконати в системах BIM-моделювання (TEKLA STRUCTURES, BOCAD і інші). Це дозволить максимально виключити можливість помилок і, як наслідок, полегшити виготовлення і монтаж металоконструкцій.
На етапі виготовлення:
Вибрати постачальника металоконструкцій, який володіє сучасним виробництвом, який працює з CAD-CAM системами (коли дані з 3D-моделі безпосередньо передаються в обладнання). Це максимально виключить помилки, викликані людським фактором на етапі виробництва. Призначити незалежного контролера, який буде періодично виїжджати на завод і додатково контролювати якість виробів і терміни робіт. Застосовувати якісні матеріали та техпроцеси, зокрема, обробки поверхні і лакофарбових покриттів. Вимагати від постачальників повний пакет документів на конструкції (паспорт конструкцій), металовироби та матеріали.
На етапі монтажу:
Залучити кваліфікованого підрядника, який на високому рівні розробить проєкт виробництва робіт і виконає будівельно-монтажні роботи. Забезпечити належні умови транспортування, навантаження-розвантаження і складування конструкцій. Здійснити контроль точності зведення фундаментів. Зокрема, геодезичні роботи і точність установки анкерних блоків. Для цього проєктом слід передбачити виверочні пластини. Дотримуватися правил операційного контролю. Наприклад, виконувати контроль натягу болтів і вести відповідний журнал, перевіряти підготовку поверхонь у фрикційних з'єднаннях, контролювати зазори, справно складати акти на приховані та інші види робіт. Більш детальні вимоги до проєктування, виготовлення та монтажу металоконструкцій наводяться в ДБН В.2.6-198: 2014 «Сталеві конструкції. Норми проєктування, виготовлення і монтажу ».
Які фундаменти використовуються для спирання металоконструкцій?
Найбільш поширеним типом фундаментів для спирання металоконструкцій є окремо стоячі стовпчасті залізобетонні фундаменти. Вони можуть бути збірними, монолітними і навіть збірно-монолітними, однак переважають саме монолітні.
Використовуються й інші типи фундаментних конструкцій, але вони менш поширені і застосовуються в особливих випадках. Наприклад, для легких сталевих тонкостінних конструкцій (ЛСТК) можуть застосовуватися гвинтові палі, а також стрічкові і плитні фундаменти.
Багато чого, звичайно, залежить від навантажень, геологічних умов і конструктивної схеми. Наприклад, при наявності підземних поверхів, вони, швидше за все, будуть зводиться із залізобетону і служити підконструкцією для металоконструкцій; при недостатній несучій здатності основи влаштовуються пальові фундаменти (як окремо стоячі так і масивні), де плити виконують функції ростверків.
Який клас бетону повинен використовуватися для підливи в базах металевих колон?
У базах металевих колон слід використовувати дрібнозернисті бетони з фракцією крупного заповнювача не більше 20 мм. Клас бетону або розчину за міцністю повинен бути не менше ніж на один щабель вище класу бетону фундаменту. Характеристики бетону або розчину повинні враховуватися при розрахунку бази колони.
Як призначити довжину температурного блоку для однопролітної неопалювальної будівлі з металокаркасу?
Згідно ДБН В.2.6-198: 2014 «Конструкції будинків і споруд. Сталеві конструкції. Норми проєктування, виготовлення і монтажу» (таблиця 17.1) для неопалювальної будівлі максимальна відстань між температурними швами становить 150 м.
Як максимально знизити металоємність проєкту?
Сфера сталевого будівництва є однією з найбільш інноваційних в плані технологій. До доступних сьогодні рішень зменшення металоємності конструкцій можна віднести:
застосування в кожному окремому випадку відповідних оптимальних конструктивних рішень: балки, ферми, арки, просторові конструкції; підбір оптимальної геометрії і топології конструкцій, нахилу покрівлі, застосування несучих профнастилів, композитних конструкцій і т. д .; застосування ефективних типів профілів: балок змінного перерізу, балок з перфорованою, гнучкою або гофрованою стінкою, холодногнутих сталевих профілів, самоутримних профілів і т. д .; застосування високоміцних марок сталі.
Як максимально прискорити і спростити монтаж металоконструкцій?
Для економії часу і коштів на монтажі металоконструкцій слід застосовувати передові конструкційні напрацювання, технологічні переваги сталі, а також грамотні концептуальні рішення. Серед найбільш поширених способів доцільного здешевлення і прискорення сталевого будівництва можна виділити наступні:
закладка в проєкт максимум болтових з'єднань і по можливості повна відмова від зварювання при монтажі; максимальне спрощення конструктивної схеми і рішень вузлів; застосування одностадійного проєктування за допомогою програмного забезпечення із застосуванням ВІМ-технологій, який поєднує СAD і САМ системи, що мінімізує проблеми на стадіях виготовлення і монтажу; застосування конструкції високої заводської готовності і якості, які пройшли контрольне укрупнювальне збирання перед відправкою на ділянку; мінімізація кількості відправних елементів конструкції; застосування на майданчику укрупненої збірки та інших технологічних прийомів; забезпечення виконання та контролю робіт на кожному етапі кваліфікованими фахівцями.
Які основні переваги рішень зі сталі при реконструкції?
Дуже часто реконструкція об'єктів нерухомості проходить в обмежених конструктивних, просторових, або часових рамках. В таких умовах, крім економічної виправданості, сталеві конструкції часто є єдиним рішенням, що дозволяє провести роботи. Основними перевагами сталі для проведення реконструкцій є:
малоелементність, легкість і компактність рішень; центрація передачі зусиль і прогнозованість роботи; гнучкість в застосуванні, завдяки зварюванні на ділянці; висока міцність і надійність елементів, а також ремонтопридатність при наступних реконструкціях; можливість організації попереднього напруження.
Що є критеріями оцінки надійності підрядника?
Існує кілька ключових показників, що відображають надійність підрядника:
вартість і терміни виконання робіт; наявність всієї необхідної дозвільної документації (ліцензії, сертифікати, ТУ і т. д.); досвід роботи на будівельному ринку, підтверджений терміном існування організації, переліком побудованих об'єктів і рекомендаціями замовників; наявність власної матеріально-технічної бази: виробничі потужності, власна будівельна техніка й устаткування; фінансова стійкість: відсутність кредиторської заборгованості і готовність виконувати роботи по етапах без авансування.
На підставі якої документації виконується монтаж металоконструкцій?
Монтаж металоконструкцій виконується на підставі технологічних карт ПВР (проєкту виконання робіт). ПВР в частині металоконструкцій розробляється на підставі розділів КМ і КМД робочої документації.
Якими методами виробляються і монтуються резервуарні конструкції?
Резервуари об'ємом до 100м3 можуть проводитися з повною заводською готовністю.
Корпуси резервуарів об'ємом понад 100м3 виробляються двома основними методами:
Метод полистового складання. При такому методі на виробництві виконуються тільки попередні роботи - правка, розмітка, різання, вальцювання стінок і днищ. Всі інші операції - зварювання листів і монтаж - проводяться безпосередньо на будівельному майданчику. Метод рулонування. При такому способі виробництва стінка, днище і дах резервуару поставляються на майданчик будівництва у вигляді згорнутих у рулони зварних полотнищ.
Чи будують житлові будинки на основі металокаркасу в Україні?
У всьому світі будівлі на основі металокаркасів знайшли найширше застосування в житловому будівництві. Зараз цей процес запущений і в Україні. З 01.07.2013 в Україні вступили в силу гармонізовані Єврокоди (будівельні норми Західної Європи), що дозволяють знизити витрати в комерційному і житловому будівництві на основі металокаркасу. Це, зокрема, дозволить знизити витрати на вогнезахист від 15 до 50% за рахунок більш диференційованого підходу до конструкцій.
У житловому і комерційному будівництві активно застосовуються різні технології металобудівництва. Окремо тут можна виділити каркасну технологію ЛСТК (легких сталевих тонкостінних конструкцій), призначену для малоповерхових будівель та реконструкції.
Як вибрати профіль і товщину профільованого настилу?
Профіль і товщина профнастилу - розрахункові величини. Підбір виконується по розрахунковим навантаженням відповідно до таблиць несучої здатності, наданими виробником на підставі випробувань (повинен бути звіт про випробування і сертифікат), або за розрахунком.
Обов'язково потрібно враховувати характер розкладки профнастилу, який в залежності від схеми може впливати як на роботу самого профнастилу, так і на розподіл зусиль, що передаються на несучі конструкції.
Якщо передбачається пересування людей по профнастилу під час монтажу, з міркувань продавлювання рекомендується застосовувати профнастил товщиною не менше 0,7 мм.
Застосування профілів однієї марки але різної товщини в одному покритті не допускається.
Як визначити момент закручування високоміцного болта виходячи з зусилля попереднього натягу?
Момент закручування визначається з формули:
Mкр = nKB0db
де:
n - коефіцієнт, що приймається:
1,06 - при натягу високоміцних болтів;
1-при контролі зусилля натягу болтів;
K - середнє значення коефіцієнту закручування для кожної партії болтів за сертифікатом або прийняте рівним 0,18 при відсутності таких значень в сертифікаті;
B0 - зусилля попереднього натягу болта, H;
db - номінальний діаметр різьби болта, мм.
Які способи вогнезахисту існують для металевих конструкцій?
Способи вогнезахисту діляться на дві основні групи - пасивні і активні. Пасивний вогнезахист сталевих каркасів досягається конструктивними заходами або спеціальними матеріалами вогнезахисту. Активний вогнезахист досягається в основному застосуванням сучасних систем протипожежного захисту. Спосіб і засіб вогнезахисту сталевих конструкцій визначається при проєктуванні конкретного об'єкту.
Для підвищення стійкості елементів металоконструкцій під дією високих температур можуть бути використані наступні основні види конструктивної вогнезахисту:
Бетонування, обкладання конструкцій цеглою або нанесення штукатурного шару. Заповнення замкнених перерізів бетоном, зазвичай з додатковим армуванням і забезпеченням спільної роботи з основним профілем. Основні спеціальні засоби вогнезахисту:
Напилення захисного шару в'яжучих матеріалів на конструкції, які згодом підлягають обробці Використання вогнезахисних панелей, які утворюють «короб» навколо елементу металоконструкції. Фарбування конструкцій спучуюючими покриттями, які зазвичай наносяться у вигляді тонкої плівки товщиною до 2мм і повторюють зовнішню форму профілів. Найбільшого поширення набуло використання спучуючих покриттів і конструктивний вогнезахист шляхом застосування бетону, тому що ці види вогнезахисту найбільш технологічні і створюють максимальні можливості для досягнення архітектурної виразності.
До активних систем протипожежного захисту відносяться автоматичні пожежні сигналізації, спринклерні установки і системи автоматичного димовидалення,завіси, що самостійно опускаються, екрани та ін. Рішення про застосування того чи іншого способу вогнезахисту, приймається індивідуально на основі техніко-економічного аналізу конструктивної форми, з урахуванням технологічних і архітектурних вимог , а також в комплексі із загальною концепцією забезпечення системи безпеки будівлі.
Що означає маркування на голівці болта?
На голівки болтів наноситься таке маркування: Клеймо заводу виробника (як правило, літерне скорочення). Клас міцності. Якщо різьблення не праве, це позначається стрілкою (проти годинникової стрілки). Метричний діаметр різьби. Клас точності (необов'язково). Для виробів з вуглецевої сталі клас міцності - 2 цифри через крапку. Приклад: 6.6, 8.8, 10.9, та ін. Перша цифра перед крапкою позначає 1/100 нормативної величини межі міцності на розрив в МПа. У разі 10.9 перша цифра 10 означає 10 * 100 = 1000 МПа.
Друга цифра - це відношення нормативної межі текучості до нормативної межі міцності, помноженому на 10: 100 * 0,9 = 900 МПа. Для виробів з нержавіючої сталі наноситься маркування сталі - А2 або А4 - і межа міцності - 50, 60, 70, 80, наприклад: А2-50, А4-80. Число в такому позначенні - 1/10 відповідності межі міцності вуглецевої сталі.
Приклад: нормативна межа міцності А2-50: - 50 х 10 = 500 Мпа. Отже, клас міцності цих болтів відповідає класу міцності болтів з вуглецевої сталі 500 Мпа (5.6). При розрахунках болтового з'єднання на розрив за заданим навантаженням використовують коефіцієнт 0,5-0,7 від межі текучості, а на зріз - 0,4..0,5. Більш докладні дані містяться в ДБН В.2.6-163: 2010.
Приклад: Болт М14 з класом міцності 8.8 має діаметр тіла 12 мм і площу перерізу близько 1 см2. Тоді нормативна межа міцності на розрив складе 8 тонн, нормативна межа плинності 6,4 тонни, а розрахункове навантаження - 6,4 х 0,5 = 3,2 тонни.
Які можливості у сталевих конструкцій в утворенні консольних елементів?
Консольні, далеко виступаючі елементи - одні з найбільш вагомих архітектурних переваг, які дає застосування сталевих конструкцій. Довгі консолі створюють сильний, футуристичний візуальний ефект і часто вражають сприйняття, яке звикло до вертикально спрямованої організації будівель.
Для консольних конструкцій критичними є прогини краю і згин в защемленні. Як правило, через це будівельна висота несучих конструкцій консолей приймається близько 1/8 вильоту, який вони забезпечують. Вильоти до 6 метрів можуть бути, як правило, організовані балочними елементами. До 12 м консоль при необхідності можна забезпечити фермами висотою до 1,5 м.
Для більш значних вильотів застосовуються гратчасті консольні конструкції, висотою в поверх, що дозволяє організувати функціональний простір всередині самої консольної несучої конструкції, лише дещо втративши на візуально видимих розкосах в стінах.
Слід пам'ятати, що з'єднання консолей з основною несучою конструкцією є жорстким і передає їй значний згинальний момент. Такі конструкції сильно чутливі до вертикальних силових дій. Тому застосування консолей, так само як сильно виступаючих балконів в будівлях, дуже сильно обмежене при можливій наявності сейсмічних навантажень.
Тонкі, наприклад, сонцезахисні консольні конструкції навісів і козирків також схильні до ризику руйнування внаслідок резонансу при вітрових пульсаціях.