Вартість сталевого каркасу
Будівництво - складний та комплексний процес і основним мірилом ефективності проєктів є їх економічні показники. Проте важливим питанням є як саме проводиться оцінка та які етапи життєвого циклу будівлі охоплює. Більш детально дане питання описано в статті “Економіка сталевого будівництва”, де показано як застосування сталевого каркаса підвищує економічну привабливість об’єкту в цілому. В даній статті розглядається питання вартості безпосередньо сталевого каркаса та чинників які на неї впливають.
Структура вартості сталевого каркасу сильно залежить від типу будівлі. Проте можна визначити наступні основні складові:
Проектування ( 2-5% )
Проектування займає невеликий відсоток вартості об'єкту проте є дуже важливим етапом, що суттєво впливає на загальну ефективність будівлі. Адже неякісний проєкт веде до появи недоліків, усунення яких потребує додаткових фінансових витрат та збільшує строки реалізації і чим на більш пізньому етапі недолік виявляється, тим більше він потребує витрат на усунення. Важливим моментом також є загальна ефективність проєктування і застосування конструктивних методів зниження вартості каркасу.
Металоконструкції ( 50 - 80%)
Вартість безпосередньо металоконструкцій є основною складовою у вартості сталевого каркасу і буде залежати від багатьох факторів:
Типу будівлі
Для громадських будівель (ТРЦ, офіси, житлові, паркінги) відсоток вартості металоконструкцій буде меншим, адже необхідно влаштовувати залізобетонні плити перекриття (монолітні по профлисту або із пустотних плит) а також залізобетонні ядра жорсткості. Для висотних будівель також раціональним є використання сталезалізобетонних ядер та колон. Детально типи таких елементів і їх розрахунок описано у монографії проєктування сталезалізобетонних конструкцій згідно Еврокоду 4 та національними додатками України
Для промислових будівель металоконструкції є головною складовою витрат, тому при проєктуванні важливо забезпечити максимально ефективні рішення для кожного об’єкту. Перевагою сталевих конструкцій (у порівнянні з бетонними) є їх зручна адаптивність під потреби замовника і технологічні вимоги будівлі (наприклад - нестандартні кроки колон).
Сітки колон
Сталеві конструкції дозволяють виконати каркас майже під будь-яку сітку колон та довжину прольотів. Проте варто зауважити, що використання довгих прольотів неодмінно веде до здорожчання конструкцій та збільшення висоти балок і тому має застосовуватися лише там, де це виправдано.
Вартості матеріалів та робіт
Складовими вартості металоконструкцій є вартість сталевого прокату (листів, двотаврів, швелерів тощо), метизів, вартість виготовлення, доставки та монтажу конструкцій. Тому інколи економічно вигідним є застосування конструкцій, що збільшують металоємність каркасу, проте дешеві у виготовленні чи монтажі.
Також варто зазначити світовий тренд, що вартість людської праці невпинно зростає, що призводить до зростання економічної привабливості сталевих каркасів. Адже монолітні залізобетонні каркаси потребують значного залучення людських ресурсів безпосередньо на будівельному майданчику, на відміну від сталевих, де процес виготовлення відбувається на заводі, а монтаж потребує мінімальної кількості спеціалістів.
Перекриття ( 0 - 25%)
Основним типом перекриття для будівель зі сталевим каркасом є монолітне по профлисту. При необхідності забезпечити гладку поверхню стелі можуть бути використані збірні круглопустотні плити та сталеві балки типу HQ.
Монолітна плита по профлисту.
Круглопустототні плити та HQ балка.
Покриття (5 - 15%)
В якості основного елементу покриття в сталевих каркасах використовується несучий профлист. Він може укладатися по прогонам, або за безпрогоннною схемою і є кінцевим елементом для “холодної” покрівлі. При застосуванні “теплої” покрівлі поверх шарів утеплювача та пароізоляції додатково улаштовується покрівельний профнастил (“жорстка” покрівля) або рулонна гідроізоляційна мембрана (“м’яка” покрівля).
Вогнезахист ( 0 - 20 %)
Вартість вогнезахисту залежить від ступеню вогнестійкості будівлі і для певних конструкцій та умов може бути взагалі не потрібна. У разі застосування дизайнерсько-архітектурного рішення з декорування колон і елементів перекриттів (облицювання колон, підшивка підвісної стелі і т.д.) витрати на вогнезахист даних елементів можуть бути значно знижені. У деяких випадках (при низьких вимогах з вогнестійкості або застосуванні в якості підвісної стелі гіпсокартонних листів з додатковим застосуванням теплоізоляційних матеріалів зі скловолокна) може бути відсутня необхідність проведення додаткових робіт з вогнезахисту будівельних елементів (п.6.24 ДБН В.1.1-7:2016). Додатково витрати на вогнезахист конструкцій можуть бути зменшені при застосуванні диференційованого підходу - розрахунку критичних температур несучих конструкцій будівлі (від 20% при застосуванні вогнезахисних фарб).
Матеріали і засоби вогнезахисту сталевих конструкцій сертифіковані та дозволені до застосування в Україні описані в “аналітичному звіті засобів вогнезахисту сталевих конструкцій 2019-2020”