• ua
  • ua
  • МЕНЮ:

    ДСТУ ISO 3506-1:2006 Механічні властивості кріпильних виробів із корозієтривкої нержавкої сталі. Частина 1. Болти, ґвинти і шпильки (ISO 3506-1:1997, IDT)

    Цей стандарт установлює вимоги до механічних властивостей болтів, ґвинтів і шпильок, вироблених із корозієтривкої нержавкої аустенітної, мартенситної та феритної сталі, що їх випро­бовують за температури навколишнього середовища від 15 °С до 25 °С. У разі підвищення чи зниження температури властивості болтів, ґвинтів і шпильок будуть змінюватися.

    Цей стандарт поширюється на болти, ґвинти та шпильки:

    — з номінальним діаметром нарізі (d) до 39 мм включно;

    — з трикутною метричною наріззю ISO та з діаметрами і кроками, згідно з ISO 68-1, ISO 261 і ISO 262;

    — будь-якого виду.

    Він не поширюється на ґвинти зі спеціальними властивостями, такими як зварюваність

    Цей стандарт не визначає протикорозійну та протиокисну здатність кріпильних виробів у певних середовищах, однак деяку інформацію стосовно використання кріпильних виробів окремих марок сталі у цих середовищах наведено в додатку Е. Визначення поняття корозії та здатності протидіяти корозії наведено в ISO 8044.

    Призначеність цього стандарту — класифікування кріпильних виробів з корозієтривкої нержавкої сталі за класами міцності. Деякі сталі може бути використано за температур нижче мінус 200 °С, інші — за температур вище 800 °С. Інформацію про вплив температури на механічні властивості кріпильних виробів наведено в додатку F.

    Корозійні й окисні властивості, а також механічні властивості кріпильних виробів, використо­вуваних за підвищених або знижених температур повинні узгодити між собою виробник і споживач під час замовлення. У додатку G наведено приклад ризику появи міжкристалічної корозії через підвищення температури та залежно від вмісту вуглецю в сталі.

    Усі кріпильні вироби з аустенітної нержавкої сталі під час гартування зазвичай не є магніт­ними, однак після холодного оброблення у таких кріпильних виробах можуть виникнути магнітні властивості (див. додаток Н).

    ОЗНАЙОМИТИСЬ