ДСТУ-Н Б EN 1993-4-3:2012 Єврокод 3. Проектування сталевих конструкцій. Частина 4-3. Трубопроводи (EN 1993-4-3:2007, IDT)
Сфера застосування
(1) Дана частина 4-3 EN 1993 встановлює принципи і правила застосування для проектування конструкцій циліндричних сталевих трубопроводів для транспортування рідин або газів, або сумішей рідин і газів за температури навколишнього середовища, що не розглядаються іншими Європейськими стандартами, які встановлюють особливі способи використання.
(2) Для цих цілей використовують стандарти, що розглядають особливі способи застосування трубопроводів, а саме:
- EN 805:2000 для систем водопостачання (питна вода);
- EN 1295:1997 для підземних трубопроводів за різних умов навантаження (стічні води);
- EN 1594:2000 для систем газопостачання при робочому тиску понад 16 бар;
- EN 12007:2000 для систем газопостачання до 16 бар включно;
- EN 12732:2000 для зварювання;
- EN 13941:2003 для систем трубопроводів із заздалегідь нанесеною ізоляцією для районного теплопостачання;
- EN 13480:2002 для промислових трубопроводів;
- EN 14161:2004 для трубопровідних транспортних систем для нафтової та газової промисловості.
(3) Правила, що пов'язані з особливими вимогами проектування сейсмостійких конструкцій, наведені в EN 1998-4 (Єврокод 8. Частина 4 "Проектування сейсмостійких конструкцій. Бункери, резервуари і трубопроводи"), який доповнює правила Єврокоду 3 спеціально для цієї мети.
(4) Цей стандарт обмежений підземними трубопроводами, що відповідають галузі застосування Єврокоду 8, частина 4 для трубопроводів. Зокрема він призначений для використання для:
- підземних трубопроводів в областях осідання і областях, де відсутнє осідання;
- підземних трубопроводів, що перетинають дамби, проїжджі дороги, залізничні колії і канали.
(5) Проектування трубопроводів включає багато різних аспектів. Прикладами є прокладання траси, системи безпеки тиску, захисту від корозії, будівництво та зварювання, технічне обслуговування та експлуатація. Для аспектів, відмінних від проектування конструкції самого трубопроводу, посилаються на відповідні європейські стандарти, що перераховані в 1.2. Це також стосується і елементів, таких як клапани, арматурні деталі, ізоляційні муфти, трійники і ковпачки.
(6) Трубопроводи зазвичай складаються з декількох взаємодіючих об'єктів, таких як насосні станції, центри управління, станції технічного обслуговування тощо, кожен з яких включає в себе різні види механічного та електричного обладнання. Оскільки ці об'єкти мають значний вплив на неперервне функціонування системи, то важливо приділити їм відповідну увагу в процесі проектування, спрямованому на задоволення загальних вимог до надійності. Проте, детальний розгляд цих об'єктів не входить в сферу застосування даного стандарту.
(7) Хоча в сферу застосування даного стандарту включені трубопроводи великого діаметра, аналогічні розрахункові критерії не слід використовувати для умовно схожих об'єктів, таких як залізничні тунелі та великі підземні газові резервуари.
(8) Положення, що містяться в цьому стандарті, не обов'язково є повними для особливих способів застосування. У цьому випадку приймають додаткові положення, що є характерними для цих способів застосування.
(9) Даний стандарт встановлює вимоги щодо властивостей матеріалу листів та зварних швів відносно міцності і пластичності. Для отримання детальних вказівок і вимог щодо матеріалів та зварювання посилаються на відповідні стандарти, що наведені в 1.2.
(10) Сфера застосування даного стандарту обмежена марками сталі із заданою мінімальною границею текучості, що не перевищує 700 Н/мм2.