• ua
  • ua
  • МЕНЮ:

    Як розрізняти умови експлуатації вогнезахисних покриттів?

    Проблема оцінки довговічності вогнезахисного покриття, а, відповідно, і грамотного вибору методики випробувань, тісно пов'язана з декларованими умовами експлуатації покриття. У таблиці 1 наведені типові позначення категорій розміщення відповідно до стандартів ISO 12944-2:2017, ISO 9223:2012 і ГОСТ 15150-69 для умов помірного клімату, в яких можуть експлуатуватися вогнезахисні покриття в Україні.

    Відповідно до положень EAD 350402-00-1106 проводиться оцінка збереження вогнезахисної ефективності покриттів, що спучуються для металевих конструкцій до і після прискорених кліматичних випробувань, які проводяться для чотирьох типів умов експлуатації X, Y, Z1, Z2:

    • тип X - вогнезахисні покриття, призначені для експлуатації в будь-яких умовах (як всередині приміщень, так і поза приміщеннями, в умовах навколишнього середовища);

    • тип Y - вогнезахисні покриття, призначені для використання всередині приміщень або в напівзакритих приміщеннях з частковим впливом навколишнього середовища (температура нижче 0°С, обмежений вплив ультрафіолетового випромінювання), але без впливу дощу;

    • тип Z1 - вогнезахисні покриття, призначені для використання всередині приміщень з підвищеною вологістю повітря, за винятком тих, які призначені для експлуатації при температурі нижче 0°С;

    • тип Z2 - вогнезахисні покриття, призначені для використання всередині приміщень без впливу підвищеної вологості повітря, за винятком тих, які призначені для експлуатації при температурі нижче 0°С.

    Необхідно відзначити, що у відкритій зарубіжній пресі відомості про порівняльні випробування збереження вогнезахисних властивостей покриття в різних умовах вкрай обмежені. Це пов'язано, перш за все, з тим, що західні виробники з великою обережностю відносяться до прогнозування терміну експлуатації засобів вогнезахисту. Як правило, в технічній документації вказується лише можливість експлуатації вогнезахисного покриття в тій чи іншій категорії розміщення (С1 - С5). Можливо, це пов'язано з тією відповідальністю, яку несе виробник перед споживачем або страховими компаніями в разі виникнення конфліктних ситуацій або страхових випадків. В середньому термін служби зарубіжних вогнезахисних покриттів інтумесцентного типу становить 15 років для умов С2 і 10 років для умов С3 - С5 за умови застосування захисного атмосферо і хімічно стійкого покриття.

    Без сумніву, захисний шар в якості якого рекомендовано застосовувати хімічно стійкі емалі типу ЕП, ХС, ХП, ХВ кардинальним чином рятують ситуацію. Але термін експлуатації цих покривних емалей в умовах експлуатації У1 (тип Х по EAD 350402-00-1106), за даними з технічної документації, складає не більше 7 - 12 років.

    Таблиця. Умови експлуатації для помірного клімату

    Атмосферно-корозійна категорія

     

    ISO 12944-2, ISO 9223

    Категорії розміщення

    ГОСТ 15150-69

     

    Зовні приміщення

    Всередині приміщень

    С1 

    Дуже  низька

    -

    Опалювальні приміщення з чистою атмосферою, наприклад: офіси, магазини, школи, готелі.

    У1

    На відкритому повітрі (вплив сукупності кліматичних факторів, характерних для макрокліматичного району з помірним кліматом).

    С2

    низька

    Атмосфера з низьким рівнем забруднення. В основному сільські райони.

    Неопалювані приміщення, де може бути конденсація, наприклад, депо, спортивні зали.

    У2

    Під навісом або в приміщеннях, де коливання температури і вологості повітря не суттєво відрізняються від коливань на відкритому повітрі і є порівняно вільний доступ зовнішнього повітря (відсутність прямого впливу сонячного випромінювання і атмосферних опадів).

    С3

    середня

    Міські або промислові атмосфери, помірно забруднені сірчистим ангідридом. Прибережні території з низьким рівнем солоності.

    Виробничі кімнати з високою вологістю і деяким забрудненням повітря, наприклад заводи з переробки продуктів харчування, пральні, пивоварні і молочні заводи.

    У3

    Закриті приміщення з природною вентиляцією без штучно регульованих кліматичних умов, де коливання температури і вологості повітря істотно менші, ніж на відкритому повітрі (відсутність прямого впливу сонячного випромінювання і атмосферних опадів).

    С4

    висока

    Промислові та прибережні території з помірною солоністю.

    Хімічні заводи, плавальні басейни, прибережні верфі і судноремонтні заводи.

    У4

    Приміщення з штучно регульованими кліматичними умовами, наприклад, в закритих опалювальних або охолоджуваних і вентильованих виробничих та інших, в тому числі добре вентильованих підземних приміщеннях.

    С5

    дуже висока (промислова)

    Промислові зони з високою вологістю і агресивною атмосферою.

    Будівлі або зони з майже постійною конденсацією і з дуже високим забрудненням.

    У5

    Приміщення з підвищеною вологістю, наприклад, в неопалюваних і не вентильованих підземних приміщеннях.

    екстремальна

    Морські зони з високою засоленістю і промзони з екстремальною вологістю і агресивною атмосферою.

    Промзони з надвисокою вологістю і агресивною атмосферою.