• ua
  • ua
  • МЕНЮ:

    Мері Екс

    Мері Екс - 40-поверховий хмарочос в Лондоні, конструкція якого виконана у вигляді сітчастої оболонки з центральною опорною основою. Відкривається панорамою на місто і незвичайним для центрального Лондона видом. За зеленуватий відтінок скла і характерну форму отримав назву - «огірок».

    Місцезнаходження: 30 Сент-Мері Екс, Лондон, EC3A 8EP, Великобританія

    Призначення:Офісна будівля

    Загальна площа (включаючи світлові шахти): 74 300 квадратних метрів

     

    Історія

    Хмарочос розташований на вулиці Сент-Мері Екс, яка знаходиться на території парафії з 1561 роки не існуючої церкви Св. Марії, Св. Урсули та її 11 000 дів, від якої відбувається перша частина назви вулиці (St Mary), і сусідній таверни, на вивісці якої було зображено сокиру, що дала другу частину найменування (Axe).

    Будівля була побудована в 2001-2004 роках за проектом знаменитого архітектора Нормана Фостера на місці Балтійської біржі, пошкодженої в результаті теракту 1992 року Ірландської республіканської армії. 

    Фостер хотів використовувати сонячне освітлення і природну вентиляцію. Будівля заввишки в 180 метрів вийшла економічною: споживає вдвічі менше електроенергії, ніж інші споруди такого типу.

    У 2004 році проект отримав щорічну престижну премію Джеймса Стірлінга (від Королівського інституту британських архітекторів), а в 2003 році - щорічну премію Emporis Skyscraper Award за кращий в світі хмарочос.


    Факти і цифри

    Початок будівництва: 2001 рік

    Відкриття: 28 квітня 2004 року

    Замовник будівництва: Швейцарська страхова компанія Swiss Re

    Вартість будівництва: $ 400 млн

    Висота до верху купола: 179,8 м

    Висота до рівня підлоги верхнього поверху: 167,1 м

    Кількість поверхів над землею: 40

    Кількість рівнів підвальних поверхів: Один підвал під всією площею ділянки

    Зовнішній діаметр найбільшого поверху (17 поверх): 56,15 м

    Загальна площа забудови: 0,57 га

    Площа за призначенням: Офіси 46 450 кв.м, торгова 1 400 кв.м

    Висота офісів (від підлоги до підлоги): 4,15 м

    Загальна площа (включаючи світлові шахти): 74 300 квадратних метрів

    Загальна вага сталі (згідно Arup Xsteel моделі): 8 358 тонн в тому числі:

    29% сітчастої оболонки

    24% основних колони

    47% балки

    Загальні кількість основних металевих частин: 8 348

    Загальна довжина основних металевих частин: 54,56 км

    Розрахункова розтягують зусилля в обв'язувальними кільці на 2 поверсі 7 116 кН

    Максимальне розрахункове зусилля в колонах по периметру будівлі: 15, 460 кН

    Максимальне розрахункове зусилля колон ядра: 33 266 кН

    Фундаменти на палях діаметром 750мм

    Кількість паль: 333

    Загальна довжина паль: 9 км

    Загальна проектна навантаження:: 117 000 тонн

    Архітектурна концепція

    Будівля практично повністю скляна, його верхівка закрита прозорим куполом. Усередині передбачені майданчики для зелених насаджень, що виправдовують звання екологічного офісу.

    Спорудження не виглядає таким громіздким, як виглядав би звичайний прямокутний хмарочос аналогічної площі. Через те, що будівля тонка,  вона відкидає менше тіні, форма підвищує прозорість будівлі і збільшує проникнення сонячного світла в нижні поверхи. 

    Відсутність кутів не дозволяє вітровим потокам стікати вниз будівлі. Повітря не спрямовується вниз, як це відбувається зі звичайними прямокутними хмарочосами, що створює комфортну атмосферу для пішоходів на вулиці. Аеродинамічна форма змушує вітер природно огинати будинок, що мінімізує завихрення повітря і утворення хмар.


    Фасад

    Діагональна сітка формує криволінійну форму будівлі і є несучою конструкцією для поверхів. На центральне ядро доводиться тільки вертикальне навантаження. Площа зовнішнього скління - 24 000 кв.м, що еквівалентно п'яти футбольним полям.

    Елементи фасаду:

    • Які відкриваються скляні екрани.

    • Перфоровані алюмінієві жалюзі (внутрішні сонцезахисні екрани).

    • Алюмінієві оболонки опор.

    • Фасадні рами з екструдованого алюмінію

    Особливості внутрішньої конструкції

    На додаток до високої ефективності в боротьбі з вітровими навантаженнями, рами діагональної сітки формують світлові шахти громадського призначення, які розташовані вгору по спіралі будівлі і дозволяють офісним працівникам насолоджуватися природним світлом в більшій частині поверху.

    Внутрішні конструкції будівлі складаються з традиційних металевих балок і колон з профільованими композитними панелями перекриттів. Інженери перетворили ідею радикальної форми будівлі в креативну, ефектну зовнішню діагональну систему з пересічних сталевих профілів по периметру вежі.


    Ліфти

    У будинку 18-пасажирських ліфтів по яким одночасно можуть пересуватися вертикально 378 осіб зі швидкістю більше ніж 6 м в секунду. Крім того, є пожежні і вантажні ліфти, а також  ліфт з підвалу до лобі. Два спеціальних човникових ліфта з'єднують верхні поверхи будівлі.

    Існують кілька рівнів підйому:

    • Знижена висота від лобі до 12 поверху.

    • Ліфти середньої висоти від лобі до 22 поверху з зупинками починаючи з 11 поверху.

    • Висотні ліфти від лобі до 34 поверху з зупинками починаючи з 22 поверху.

    • Човникові ліфти - від 34 до 39 поверху.

    Система пожежогасіння

    Будівля знаходиться в межах London Section 20 за вимогами до пожежної безпеки. Кожен шостий поверх, несе функцію «небесного саду», який контролює і очищає повітря, а так само ділить будівлю на пожежні відсіки. Нестандартне розташування світлових шахт визначає рішення евакуаційних шляхів, заснованих на поетапній евакуації. У разі пожежі всі шість поверхів, пов'язаних світловими шахтами, евакуюються окремо.

    Основні світлові шахти захищені сплінкерною системою, а системи димозахисних штор утворюють протидимні відсіки в світлових шахтах і сприяють затримці надходження диму в них. Природна вентиляція використана для акумулювання потоків диму. Будівля обладнана сплінкерною системою, в тому числі кожен протипожежний відсік будівлі на рівні 2 і 3 поверхів, для захисту віконних прорізів розташованих на наступному рівні. Куполоподібний простір висотою 12 м, розташований в верхівці будівлі, сплінкерною системою не обладнаний..

    Вежа обладнана двома пожежними шахтами з підйомниками. В кожному холі використовуються спеціальні димові датчики, які надають руху витяжну вентиляцію.