• ua
  • ua
  • МЕНЮ:

    Як проконтролювати виконання робіт з нанесення вогнезахисних матеріалів?

    Якість проведеного вогнезахисту на об'єктах не завжди відповідає діючим нормативам і вимогам, тому проміжний контроль з боку споживача, виробника вогнезахисних матеріалів та інших зацікавлених осіб може бути запорукою підвищення якості робіт з метою гарантії забезпечення запроєктованих меж вогнестійкості сталевих конструкцій.

    Порушення при вогнезахисних роботах, як правило, пов'язані з:

    • неякісною підготовкою поверхні металевих конструкцій, що знижує адгезійні властивості вогнезахисного покриття;

    • ігноруванням вимог до умов нанесення засобів вогнезахисту;

    • недотриманням норм витрат грунтувальних і вогнезахисних матеріалів, що використовуються;

    • відхиленнями від вимог Проєкту вогнезахисних робіт та Регламенту робіт з вогнезахисту.

    Всі ці порушення призводять до значного скорочення терміну служби вогнезахисних матеріалів, що застосовуються, а в підсумку до втрати вогнезахисної ефективності засобів вогнезахисту, які використовуються. Відсутність контролю під час проведення вогнезахисних робіт призводить часом до нерозв'язних конфліктів, в центрі яких виявляються виробник вогнезахисного матеріалу, виконавець робіт з вогнезахисту і замовник.

    При здійсненні проміжного контролю якості вогнезахисних робіт слід керуватися переліком основних підходів, які викладені в таблиці, а також дотримуватися всіх вимог по нанесенню вогнезахисних матеріалів, які викладені в Регламенті робіт з вогнезахисту.

     

    Таблиця. Контроль виробництва вогнезахисних робіт

    Якість підготовки сталевої поверхні

    Показник якості

    Норма

    Метод контролю

    Ступінь очищення поверхні від окалини, іржі, старого лакофарбового покриття

    Sa2, St2

    ISO 8501-1,IS0 12944-4

    При огляді неозброєним оком не виявлені, масла, змазки, окалина, іржа, пригар, залишки формувальної суміші та інші неметалеві шари.

    Вилучена більша частина заводської окалини, іржі, лакофарбових покриттів і стороннього матеріалу. Забруднення, що залишилися, повинні міцно утримуватися (Sa2)

    Вилучені  заводська окалина, іржа, лакофарбові покриття і сторонній матеріал (St2), які слабко трималися.

    Якість робіт з нанесення антикорозійного покриття грунтовки

    Показник якості

    Норма

    Метод контролю

    Марка

    Відповідність проєкту проведення вогнезахисних робіт

    Акт огляду прихованих робіт,

    «Правила з вогнезахисту»

    Товщина сухого шару

    Відповідність проєкту проведення вогнезахисних робіт

    Магнітні та ультразвукові товщиноміри

    Адгезія грунта, бал, не більше

    0

    ДСТУ ISO 2409:2015, метод гратчастих надрізів

    Непрофарбовані місця, потьоки, штрихи, ризики

    відсутні

    Візуальний огляд

    Всі роботи по підготовці металевих поверхонь оформляються Актами огляду прихованих робіт, які пред'являються комісії при здачі-прийманні робіт з вогнезахисту. Відсутність Актів прихованих робіт на очистку і антикорозійну обробку металевих поверхонь у організації, яка виконує вогнезахисні роботи, в кінцевому підсумку може поставити під сумнів задекларовані виробником вогнезахисного матеріалу гарантійні терміни служби.

    В Європі існує чітка система актування робіт. Перед початком виконання робіт складають акт, в якому точно описується стан металевої поверхні (наявність грунту, ступінь корозії поверхні, наявність сколів подряпин тріщин і т.д.), результати випробувань на адгезію, результати експрес-випробувань впливу вогню на грунтове покриття (визначення принципової можливості використання шару грунтовки з точною фіксацією поведінки поверхні), пробні вифарбовування вогнезахисним складом і визначення адгезії до грунтувального шару, умови навколишнього середовища і т.д.

    Далі на об'єкті виділяють ділянку і в присутності всіх зацікавлених сторін наносять систему вогнезахисту з дотриманням всіх необхідних технічних вимог. Складається відповідний акт з фіксацією умов нанесення, товщини, методу і устаткування та інших показників. Надалі, в разі появи проблемних ділянок на об'єкті в цілому (корозія, відшарування, тріщини і т.д.), комісія звертається до актувованої ділянки. Відсутність дефектів на даній ділянці змусить виконавця вогнезахисних робіт нести відповідальність за проблеми, що виникли на об'єкті.

    Такий простий і в той же час ефективний підхід дає виробнику (постачальнику) матеріалу обґрунтовані гарантійні терміни служби на своє покриття (як правило, 10 років, рідше - 10-15 років). Гарантії надаються на конкретні показники: відсутність корозії, зміна кольору, збереження вогнезахисних властивостей і т.д. Актування об'єкту за участю всіх зацікавлених сторін дисциплінує виконавця робіт, змушує його виконувати роботу якісно, а також захищає його в разі необґрунтованих претензій.