Які основні вимоги пред'являються до поверхні сталевої конструкції перед нанесенням вогнезахисного матеріалу?
Підготовка поверхні металевих конструкцій під нанесення грунтовки і вогнезахисного матеріалу (поряд з якістю використовуваних лакофарбових матеріалів) великою мірою визначає і якість одержуваного вогнезахисного покриття, і його довговічність. Навіть при використанні високоякісних лакофарбових матеріалів надійне антикорозійне покриття можна отримати тільки при ретельній підготовці поверхні.
Сталеві конструкції без антикорозійного покриття (з транспортувальним антикорозійним, старим лакофарбовим покриттям і т.п.) слід очистити за ISO 8501-01 до ступеню очищення від оксидів, зазначеного у проєктній документації або Регламенті робіт з вогнезахисту. Для грунтування сталевих поверхонь перед нанесенням засобів вогнезахисту достатньо ступеню підготовки поверхні не нижче St2, SА2 по ISO 8501-01 відповідно до якого, при огляді неозброєним оком, металоконструкції повинні виглядати «вільними від видимих масла, мастила і бруду, а також від прокатної окалини, іржі , фарби і сторонніх часток».
Згідно ISO 8501-01 ступінь очищення поверхні можна оцінити, при візуальному огляді, звіряючи з еталонами.
Металева поверхня, підготовлена до проведення антикорозійних робіт, не повинна мати задирок, гострих кромок, зварювальних бризок, напливів, прожогів, залишків флюсу, дефектів, що виникають при прокатці і литті у вигляді неметалічних макровключень, раковин, тріщин, нерівностей, а також солей, жирів і забруднень.
Перед нанесенням захисних покриттів, поверхні сталевих будівельних конструкцій слід очистити струменевим способом із застосуванням дробоструйних установок, механічними щітками або перетворювачами іржі. Способи очищення поверхні вказуються в технічній документації на застосовуваний лакофарбовий матеріал.
Поверхні сталевих будівельних конструкцій, передбачених до обробки перетворювачами (модифікаторами) іржі, повинні очищатися тільки від відшаровуючих плівок іржі або окалини. Допустима для модифікації товщина продуктів корозії, як правило, становить не більше 100 мкм.
Детально методи підготовки сталевих поверхонь, в залежності від застосовуваного шару грунтовки і умов експлуатації конструкції, описані в ISO 8501-01, а в загальному випадку можуть застосовуватися три основних способи очищення: механічні, хімічні та термічні.
Механічні способи: піскоструйне та гідропіскоструйне очищення, дробоструйне очищення і очищення механізованими інструментом (щітками, шарошками, шліфувальними машинками та ін.). Застосування механічних видів підготовки поверхні металу дозволяє отримати добре очищену поверхню з рівномірною шорсткістю, яка сприяє хорошій адгезії антикорозійного матеріалу. В даний час на ринку України представлений широкий асортимент відповідного обладнання стаціонарного і пересувного типу.
Хімічні методи очищення застосовуються для зняття забруднень у вигляді мінеральних масел, змішаних з пилом змазок, і органічних утворень, які важко видаляються. Вибір методу знежирення визначається головним чином видом забруднення, необхідним ступенем очищення і вартістю. Найбільше застосування отримали методи знежирення органічними розчинниками, лужними розчинами і емульсійними складами. Вони відрізняються високою здатністю очищення, пожежною безпекою, технологічністю.
На практиці добре зарекомендував себе наступний спосіб хімічної очистки холоднокатаної сталі:
Знежирення поверхні металу уайт-спіритом.
Обробка 10% -им розчином їдкого натру з додаванням 0,5% змочувача ОП-10 і прального порошку.
Промивання водою і протирання ацетоном для прискореного сушіння поверхні.
Для видалення старих лакофарбових покриттів застосовують хімічні змивки.
При термічному способі очищення металу від іржі, окалини, старих шарів фарби поверхню обробляють полум'ям киснево-ацетиленового пальника при надлишку кисню до 30%. В результаті під впливом різниці коефіцієнтів термічного розширення металу і окалини остання легко відшаровується. Газополум’яна обробка викликає і деградацію іржі. Однак цей метод можна застосовувати для виробів завтовшки не менше 6 мм.
Перевірка якості підготовчих робіт і готовність поверхні до подальшої обробки проводиться за такими параметрами:
Відповідність абразивоструйного очищення регламентуються нормами Sа2 по ISO 8501-01, додатково необхідна візуальна перевірка і порівняння зразка з встановленим еталоном.
Візуальна перевірка на шорсткість, яка повинна бути в межах Rz30-Rz60 мкм (залежить від умов Проєкту) по ISO 8503-1.
Контроль відповідності ступеню знепилювання.
Перевірка ступеню знежирення поверхні.
Отримані дані звіряються з вимогами до підготовки поверхні, які наведені в Проєкті проведення вогнезахисних робіт і регламенті робіт з вогнезахисту.